Comchip Technology CMS50P04D-HF (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 688 ratings
CMS50P04D-HF main image
Model Number
CMS50P04D-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
CMS50P04D-HF PDF
Description
MOSFET P-CH -40V -11A DPAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
FET Type
P-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Ta), 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3987 pF @ 20 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 69W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)