Comchip Technology CGRB201-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 739 ratings
CGRB201-HF main image
Model Number
CGRB201-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
CGRB201-HF PDF
Description
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA SM
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Current - Average Rectified (Io)
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 2 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package
SMB/DO-214AA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C