Comchip Technology CDST-2004S-HF Bulk sales (1 piece or more)
4.9 734 ratings
CDST-2004S-HF main image
Model Number
CDST-2004S-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
CDST-2004S-HF PDF
Description
DIODE SWITCHING 300V 225MA SOT23
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C