Comchip Technology CDBMT1100-HF In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 660 ratings
CDBMT1100-HF main image
Model Number
CDBMT1100-HF
Datasheet
CDBMT1100-HF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123H
In Stock : 5043
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Package / Case
SOD-123H
Supplier Device Package
SOD-123H
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C