Comchip Technology CDBFR40-HF Bulk sales (1 piece or more)
4.9 856 ratings
CDBFR40-HF main image
Model Number
CDBFR40-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
CDBFR40-HF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Supplier Device Package
1005/SOD-323F
Operating Temperature - Junction
125°C