Comchip Technology CDBC5100-HF In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 684 ratings
CDBC5100-HF main image
Model Number
CDBC5100-HF
Datasheet
CDBC5100-HF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AB
In Stock : 18470
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C