Comchip Technology CDBB5100-HF In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 800 ratings
CDBB5100-HF main image
Model Number
CDBB5100-HF
Datasheet
CDBB5100-HF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AA
In Stock : 14416
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 4V, 1MHz
Package / Case
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C