Comchip Technology CDBB3200-G (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 649 ratings
CDBB3200-G main image
Model Number
CDBB3200-G
Datasheet
CDBB3200-G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AA
Product Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 3 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C