Comchip Technology CDBB3150-G (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 608 ratings
CDBB3150-G main image
Model Number
CDBB3150-G
Datasheet
CDBB3150-G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO214AA
Product Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C