Comchip Technology CDBB3100LR-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 607 ratings
CDBB3100LR-HF main image
Model Number
CDBB3100LR-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
CDBB3100LR-HF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO214AA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 3 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C