Comchip Technology BAS40-05-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 613 ratings
BAS40-05-HF main image
Model Number
BAS40-05-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
BAS40-05-HF PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23-3
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
BAS40-xx-HF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
125°C