Comchip Technology ASMCJ78A-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 708 ratings
ASMCJ78A-HF main image
Model Number
ASMCJ78A-HF
Datasheet
ASMCJ78A-HF PDF
Description
DIODE TVS 78V 1500W SMC UNI-DIR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)