Comchip Technology ASMCJ40A-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 864 ratings
ASMCJ40A-HF main image
Model Number
ASMCJ40A-HF
Datasheet
ASMCJ40A-HF PDF
Description
DIODE TVS 40V 1500W SMC UNI-DIR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)