Comchip Technology ASMCJ24A-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 890 ratings
ASMCJ24A-HF main image
Model Number
ASMCJ24A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
ASMCJ24A-HF PDF
Description
DIODE TVS 24V 1500W SMC UNI-DIR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)