Comchip Technology ASMCJ18A-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 781 ratings
ASMCJ18A-HF main image
Model Number
ASMCJ18A-HF
Datasheet
ASMCJ18A-HF PDF
Description
DIODE TVS 18V 1500W SMC UNI-DIR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)