Comchip Technology ASMCJ180CA-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 630 ratings
ASMCJ180CA-HF main image
Model Number
ASMCJ180CA-HF
Datasheet
ASMCJ180CA-HF PDF
Description
DIODE TVS 180V 1500W SMC BI-DIR
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
291.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.1A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)