Comchip Technology ASMCJ16A-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 634 ratings
ASMCJ16A-HF main image
Model Number
ASMCJ16A-HF
Datasheet
ASMCJ16A-HF PDF
Description
DIODE TVS 16V 1500W SMC UNI-DIR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)