Comchip Technology ASMCJ12A-HF (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 680 ratings
ASMCJ12A-HF main image
Model Number
ASMCJ12A-HF
Datasheet
ASMCJ12A-HF PDF
Description
DIODE TVS 12V 1500W SMC UNI-DIR
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)