Comchip Technology ASMAJ40A-HF (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 698 ratings
ASMAJ40A-HF main image
Model Number
ASMAJ40A-HF
Datasheet
ASMAJ40A-HF PDF
Description
DIODE TVS 40V 400W SMA UNI-DIR A
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)