Comchip Technology A5KP14A-G (250 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 690 ratings
A5KP14A-G main image
Model Number
A5KP14A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Datasheet
A5KP14A-G PDF
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC R6
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Comchip Technology
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
215.52A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)