CODACA VSAB1770-5R6M In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 653 ratings
VSAB1770-5R6M main image
Model Number
VSAB1770-5R6M
Manufacturer
CODACA
Datasheet
VSAB1770-5R6M PDF
Description
AUTOMOTIVE MOLDED POWER INDUCTOR
In Stock : 146
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
CODACA
Series
VSAB1770
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Alloy Powder
Inductance
5.6 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
17 A
Current - Saturation (Isat)
17.8A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
6.5mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.691" L x 0.667" W (17.55mm x 16.95mm)
Height - Seated (Max)
0.283" (7.20mm)