CODACA CSCF3218-6R8MC (1 Tray)
4.9 817 ratings
CSCF3218-6R8MC main image
Model Number
CSCF3218-6R8MC
Datasheet
CSCF3218-6R8MC PDF
Description
SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
In Stock : 292
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CSCF3218
Packaging
Tray
Inductance
6.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
50 A
Current - Saturation (Isat)
55A
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mn-Zn Ferrite Low Loss
Supplier Device Package
2-SMD, J-Lead
Size / Dimension
1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)