CODACA CSCF2918H-100MC (20 per Tray Full Tray)
4.7 617 ratings
CSCF2918H-100MC main image
Model Number
CSCF2918H-100MC
Manufacturer
CODACA
Datasheet
CSCF2918H-100MC PDF
Description
SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
In Stock : 983
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
CODACA
Series
CSCF2918H
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Ferrite
Inductance
10 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
30 A
Current - Saturation (Isat)
33A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
2.58mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mn-Zn Ferrite Low Loss
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
1.102" L x 1.063" W (28.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)