CODACA CSBX1809-6R8M In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 671 ratings
CSBX1809-6R8M main image
Model Number
CSBX1809-6R8M
Datasheet
CSBX1809-6R8M PDF
Description
HIGH SATURATION POWER INDUCTORS
In Stock : 118
Series
CSBX1809
Inductance
6.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
18.5 A
Current - Saturation (Isat)
31A
DC Resistance (DCR)
4.7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.760" L x 0.717" W (19.30mm x 18.20mm)
Height - Seated (Max)
0.362" (9.20mm)