CODACA CSBX1809-5R6M In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 756 ratings
CSBX1809-5R6M main image
Model Number
CSBX1809-5R6M
Datasheet
CSBX1809-5R6M PDF
Description
HIGH SATURATION POWER INDUCTORS
In Stock : 810
Series
CSBX1809
Inductance
5.6 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
21 A
Current - Saturation (Isat)
35A
DC Resistance (DCR)
3.7mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.760" L x 0.717" W (19.30mm x 18.20mm)
Height - Seated (Max)
0.362" (9.20mm)