CODACA CSBX1265-5R8M In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 724 ratings
CSBX1265-5R8M main image
Model Number
CSBX1265-5R8M
Datasheet
CSBX1265-5R8M PDF
Description
HIGH SATURATION POWER INDUCTORS
In Stock : 319
Series
CSBX1265
Inductance
5.8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
12 A
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
7.97mOhm Max
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
High Saturation
Size / Dimension
0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)