CODACA CPD1495-150M (40 per Tray Full Tray)
4.6 754 ratings
CPD1495-150M main image
Model Number
CPD1495-150M
Manufacturer
CODACA
Datasheet
CPD1495-150M PDF
Description
HIGH CURRENT INDUCTORS FOR AUDIO
In Stock : 13
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
CODACA
Series
CPD1495
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Ferrite
Inductance
15 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
7.3 A
Current - Saturation (Isat)
9.5A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
15.7mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Low Loss, Soft Saturation
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.551" L x 0.374" W (14.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)