CODACA CPCF3218A-3R3MC (20 per Tray Full Tray)
4.9 810 ratings
CPCF3218A-3R3MC main image
Model Number
CPCF3218A-3R3MC
Manufacturer
CODACA
Datasheet
CPCF3218A-3R3MC PDF
Description
THT HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
In Stock : 53
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
CODACA
Series
CPCF3218A
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Ferrite
Inductance
3.3 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
55 A
Current - Saturation (Isat)
80A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.2mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.186" Dia x 1.260" L (4.72mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)