CODACA CPAG2222-8R0MC (20 per Tray Full Tray)
4.9 699 ratings
CPAG2222-8R0MC main image
Model Number
CPAG2222-8R0MC
Manufacturer
CODACA
Datasheet
CPAG2222-8R0MC PDF
Description
THT HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
In Stock : 486
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
CODACA
Series
CPAG2222
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Metal Composite
Inductance
8 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
34 A
Current - Saturation (Isat)
60A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
2mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.866" L x 0.866" W (22.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)