Cincon Electronics Co. LTD ECLB60W-24S33 (1 Tray)
4.9 773 ratings
ECLB60W-24S33 main image
Model Number
ECLB60W-24S33
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Datasheet
ECLB60W-24S33 PDF
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Series
ECLB60W (60W)
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
3.3V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
15A
Power (Watts)
50 W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
90.5%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.05" L x 1.20" W x 0.40" H (52.0mm x 30.5mm x 10.2mm)