Cincon Electronics Co. LTD EC4A12HM-E (10 per Tube Full Tube)
4.9 846 ratings
EC4A12HM-E main image
Model Number
EC4A12HM-E
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Datasheet
EC4A12HM-E PDF
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Series
EC4A-E (6W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
500mA
Power (Watts)
6 W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
86%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
24-DIP Module, 14 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)