Cincon Electronics Co. LTD EC3A12H-E (10 per Tube Full Tube)
4.6 821 ratings
EC3A12H-E main image
Model Number
EC3A12H-E
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Datasheet
EC3A12H-E PDF
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
In Stock : 52
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Series
EC3A-E (3W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
250mA
Power (Watts)
3 W
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
84%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
24-DIP Module, 10 Leads
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)