Cincon Electronics Co. LTD CFM41S360-E (100 per Box Full Box)
4.5 680 ratings
CFM41S360-E main image
Model Number
CFM41S360-E
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Datasheet
CFM41S360-E PDF
Description
AC/DC CONVERTER 36V 40W
In Stock : 87
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Series
CFM41S (40W)
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
36V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
1.11A
Power (Watts)
40 W
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
90%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.14" L x 2.14" W x 1.04" H (54.4mm x 54.5mm x 26.5mm)
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Line Regulation
±0.5%
Load Regulation
±1%