ChromeLED SDSC56B2W In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 719 ratings
SDSC56B2W main image
Model Number
SDSC56B2W
Manufacturer
ChromeLED
Datasheet
SDSC56B2W PDF
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL BLU 10SMD
In Stock : 41
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
ChromeLED
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Number of Characters
1
Size / Dimension
0.669" H x 0.492" W x 0.156" D (17.00mm x 12.50mm x 3.95mm)
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)
Display Type
7-Segment
Common Pin
Common Cathode
Color
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
40mcd
Wavelength - Peak
465nm
Power Dissipation (Max)
120mW