ChromeLED SDSC39A2W Bulk sales (1 piece or more)
4.9 608 ratings
SDSC39A2W main image
Model Number
SDSC39A2W
Manufacturer
ChromeLED
Datasheet
SDSC39A2W PDF
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL AMB 10SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
ChromeLED
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Number of Characters
1
Size / Dimension
0.512" H x 0.386" W x 0.148" D (13.00mm x 9.80mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)
Display Type
7-Segment
Common Pin
Common Cathode
Color
Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
45mcd
Wavelength - Peak
606nm
Power Dissipation (Max)
70mW