ChromeLED CDTA40B2WF (1 Tray)
4.9 890 ratings
CDTA40B2WF main image
Model Number
CDTA40B2WF
Manufacturer
ChromeLED
Datasheet
CDTA40B2WF PDF
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI BLUE 24DI
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
ChromeLED
Series
Packaging
Tray
Product Status
Active
Number of Characters
3
Size / Dimension
0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)
Display Type
7-Segment
Common Pin
Common Anode
Color
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
40mcd
Wavelength - Peak
465nm
Power Dissipation (Max)
120mW