ChromeLED CDQA40R2WBF (1 Tray)
4.6 804 ratings
CDQA40R2WBF main image
Model Number
CDQA40R2WBF
Manufacturer
ChromeLED
Datasheet
CDQA40R2WBF PDF
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" QUAD RED 12DI
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
ChromeLED
Series
Packaging
Tray
Product Status
Active
Number of Characters
4
Size / Dimension
0.630" H x 1.590" W x 0.276" D (16.00mm x 40.50mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size
0.40" (10.21mm)
Display Type
7-Segment
Common Pin
Common Anode
Color
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
60mcd
Wavelength - Peak
624nm
Power Dissipation (Max)
70mW