Central Technologies CTUP3BF-101 (1 Tape & Reel)
4.6 635 ratings
CTUP3BF-101 main image
Model Number
CTUP3BF-101
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTUP3BF-101 PDF
Description
100UH SMD UNSHIELD POWR INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTUP3BF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
100 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
1.8 A
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
265mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Height - Seated (Max)
0.272" (6.90mm)