Central Technologies CTS2F-331J (1 Tape & Reel)
4.6 762 ratings
CTS2F-331J main image
Model Number
CTS2F-331J
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTS2F-331J PDF
Description
330UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTS2F
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Molded
Material - Core
Inductance
330 µH
Tolerance
±5%
Current Rating (Amps)
130 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
18.6Ohm Max
Q @ Freq
57 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant
8.4MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)