Central Technologies CTRLB9012F-680K Bulk sales (1 piece or more)
4.7 687 ratings
CTRLB9012F-680K main image
Model Number
CTRLB9012F-680K
Datasheet
CTRLB9012F-680K PDF
Description
68UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
68 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1.36 mA
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
4.9MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)