Central Technologies CTRLB9012F-562K Bulk sales (1 piece or more)
4.5 875 ratings
CTRLB9012F-562K main image
Model Number
CTRLB9012F-562K
Datasheet
CTRLB9012F-562K PDF
Description
5600UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
5.6 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
220 µA
DC Resistance (DCR)
14.9Ohm Max
Q @ Freq
15 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant
450kHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)