Central Technologies CTRLB9012F-561K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 744 ratings
CTRLB9012F-561K main image
Model Number
CTRLB9012F-561K
Datasheet
CTRLB9012F-561K PDF
Description
560UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Inductance
560 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
640 µA
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm Max
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
1.8MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)