Central Technologies CTRLB9012F-391K Bulk sales (1 piece or more)
4.8 886 ratings
CTRLB9012F-391K main image
Model Number
CTRLB9012F-391K
Datasheet
CTRLB9012F-391K PDF
Description
390UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
390 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
740 µA
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
2.1MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)