Central Technologies CTRLB9012F-123K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 793 ratings
CTRLB9012F-123K main image
Model Number
CTRLB9012F-123K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRLB9012F-123K PDF
Description
12000UH RADIAL FIXED INDUCTR
In Stock : 9
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRLB9012F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
12 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
150 µA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
34.7Ohm Max
Q @ Freq
15 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant
280kHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)