Central Technologies CTRLB9012F-121K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 768 ratings
CTRLB9012F-121K main image
Model Number
CTRLB9012F-121K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRLB9012F-121K PDF
Description
120UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRLB9012F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
120 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
1.25 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
320mOhm Max
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3.4MHz
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)