Central Technologies CTRL6050F-471M (1 Tape & Reel)
4.7 729 ratings
CTRL6050F-471M main image
Model Number
CTRL6050F-471M
Datasheet
CTRL6050F-471M PDF
Description
470UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Series
CTRL6050F
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
470 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
650 mA
Current - Saturation (Isat)
870mA
DC Resistance (DCR)
1.48Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.551" L x 0.461" W (14.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)