Central Technologies CTRL6050F-122M (1 Tape & Reel)
4.9 874 ratings
CTRL6050F-122M main image
Model Number
CTRL6050F-122M
Datasheet
CTRL6050F-122M PDF
Description
1200UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTRL6050F
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
1.2 mH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
350 mA
Current - Saturation (Isat)
540mA
DC Resistance (DCR)
3.5Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.551" L x 0.461" W (14.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)