Central Technologies CTRL5480F-5-820K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 827 ratings
CTRL5480F-5-820K main image
Model Number
CTRL5480F-5-820K
Datasheet
CTRL5480F-5-820K PDF
Description
82UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
82 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
4 A
Current - Saturation (Isat)
2.3A
DC Resistance (DCR)
52mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)