Central Technologies CTRL5480F-5-680K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 793 ratings
CTRL5480F-5-680K main image
Model Number
CTRL5480F-5-680K
Datasheet
CTRL5480F-5-680K PDF
Description
68UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Inductance
68 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
4 A
Current - Saturation (Isat)
2.4A
DC Resistance (DCR)
41mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)