Central Technologies CTRL5480F-5-563K Bulk sales (1 piece or more)
4.7 694 ratings
CTRL5480F-5-563K main image
Model Number
CTRL5480F-5-563K
Manufacturer
Central Technologies
Datasheet
CTRL5480F-5-563K PDF
Description
56000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Central Technologies
Series
CTRL5480F-5
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
56 mH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
150 mA
Current - Saturation (Isat)
78mA
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
30Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max)
0.701" (17.80mm)